Wybitny pisarz nagrodzony!

czwartek, 7 października 2010

Literacką Nagrodę Nobla otrzymał peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, urodzony w Arequipie w roku 1936, autor powieści: Miasto i psy, Rozmowa w Katedrze, Ciotka Julia i skryba, Wojna końca świata, Raj tuż za rogiem oraz ostatniej – wydanej w 2006 roku – Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki.

Twórczość Llosy często przywołuje wątki biograficzne, a oscylując na granicy realizmu magicznego, prezentuje obrazy o wyjątkowo jaskrawym zabarwieniu i klarownej strukturze narracyjnej. W uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii czytamy, iż jest to nagroda za kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki występujących w dziełach autora Święta kozła.

Przyznanie pisarzowi nagrody, nie jest wielkim zaskoczeniem dla świata literackiego. Już od kilku lat wymieniano jego nazwisko jako „żelaznego” kandydata do tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej. Warto pamiętać, że Mario Vargas Llosa w 1990 roku startował w wyborach prezydenckich, a jedną z jego pasji jest polityka, jak również to, że cztery lata później został wyróżniony najwyższym odznaczeniem dla pisarzy hiszpańskojęzycznych - Nagrodą Cervantesa.

W Polsce pisarz jest wysoko ceniony i wyjątkowo chętnie czytywany, a wydawca jego książek – Wydawnictwo Znak, prowadzi stronę poświęconą życiu i twórczości noblisty - www.mariovargasllosa.pl

Prześlij komentarz