Książka Roku 2012

niedziela, 30 grudnia 2012

Julian Barnes Poczucie kresuza historię ukazującą wyjątkową dbałość o odpowiednią wagę słów, przedstawioną w kontekście całego ludzkiego życia. Za uchwycenie tych przestrzeni, w których rodzi się relatywizm pamięci, świadomości i czasu.

Julian Barnes w tej powieści osiągnął taki poziom narracji, który pomimo stosowanych zabiegów celowego rozmywania powieściowego czasu przeszłego, jego istnienia w kontekście doświadczeń bohatera dojrzałego oraz fantastyczną żonglerką wspomnieniami, stawia czytelnika po obu stronach tych samych wydarzeń. Pozwala na czytelnicze odczucie osamotnienia, zarówno jednej, jak i drugiej strony. Zmusza do odczytania znaków przeznaczenia, fatum ciążącego nad trójką bohaterów – Tonym, Adrianem i Veroniką.
Wplatając rys filozoficzno – egzystencjalny do tej niewielkiej objętościowo powieści, Julian Barnes podkreślił ulotność chwil ludzkiego życia, jego zwiewność, przedstawiając naturę pamięci jako pęknięty kielich, z którego wycieka świadomość przeżytych wydarzeń.

W Nowym 2013 Roku, życzę wszystkim miłośnikom literatury przyjemnych, nie tylko książkowych niespodzianek. Zachwytu nad słowem prozy i poezji, nad światem, który nazywa i porządkuje uczucia, a emocje układa na szerokich półkach doświadczeń.
Zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń… i oczywiście miłości. Dużo miłości :)

2 komentarze

  1. Jeśli treść tej książki odpowiada Twojej rekomendacji to bez wątpienia warto po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. książka roku, a ja jeszcze nie czytałem ...

    OdpowiedzUsuń