M.C. Beaton – „Agatha Raisin i ciasto śmierci” – kryminalna fraszka

środa, 15 sierpnia 2012

Agatha Raisin postanawia rozstać się ze swoim biurem, mieszczącym się w londyńskiej dzielnicy Maifair i przejść na wcześniejszą emeryturę. Ekscentryczna i przebojowa pięćdziesięciolatka kupiła właśnie nowy dom, a dokładniej opisując budynek – chatę, w uroczej wiosce Carsely w Cotswolds. Już od dzieciństwa marzyła o zamieszkaniu na angielskiej wsi i właśnie teraz to marzenie miała zamiar zrealizować. Oprócz chat krytych strzechą, pięknych i zadbanych ogródków i ciepłego, wiejskiego powietrza, Agatha spotyka mieszkańców Carsely, których zwyczaje i uprzedzenia są tym, czego bizneswoman z Londynu nie wzięła pod uwagę w trakcie realizacji swojego marzenia o przeprowadzce na wieś. Kobieta próbując wkupić się w łaski mieszkańców, postanawia wziąć udział w miejscowym konkursie na najlepsze ciasto francuskie. Plan Agathy jest następujący: pojechać do Londynu, kupić u pana Economidesa pyszne francuskie ciasto ze szpinakiem, przywieść je do wioski i wystawić jako własny wypiek w konkursie. Wygrana zapewni nie tylko popularność, ale też przychylność mieszkańców Carsely. Żeby bliżej poznać zasady konkursu oraz sędziego, który będzie oceniał wypieki, Agatha pewnego słonecznego dnia postanawia odwiedzić mieszkańców Chaty pod Śliwami i zaprosić ich na wieczorną kolację. Pan Cummings-Browne, jak co roku będzie oceniał konkursowe ciasta. Jak się później okazuje nie tylko spotkanie, ale też sam posiłek, nie wyglądają tak, jakby sobie tego Agatha życzyła. Konkurs wygrywa pani Ella Cartwright (znowu tak, jak co roku), a sędzia po zjedzeniu na kolację kawałka ciasta ze szpinakiem, który jak się okazuje został pomieszany z szalejem – umiera. Do drzwi chaty Agathy puka policja… i wszyscy zaczynają przyglądać się z zaciekawieniem nowej mieszkance Carsely.

Agatha Raisin i ciasto śmierci to pierwszy z 22 tomów przygód ekscentrycznej kobiety detektywa. Jeśli czytelnik spodziewa się, że w tej opowieści trupy będą się gęsto ścieliły, a ślady krwi będą opisem niemal każdej strony książki, to będzie bardzo zawiedziony. Zamiast krwi i mrocznych klimatów skandynawskich kryminałów, czytelnik dostaję do ręki opowieść uroczą i przyjemną, lekką, z istotnym, ale niedominującym w powieści wątkiem kryminalnym, przesyconą klimatem angielskiej wsi. Lekkość tej powieści to bagatela, fraszka kryminalna, która daje przyjemność ukrytą w opisach miejscowości i charakterach mieszkańców Cotswolds. Nie ma w niej dialogów błyskotliwych, za to są zabawne, figlarne. Nie ma też złożonej charakterystyki bohaterów, ale w zamian czytelnik odkryje wyjątkowość w zachowaniu Agathy; poprzez jej energiczne podejmowanie decyzji, impulsywność i ciągłe pragnienie nowych zdarzeń, które wyzwalają się w chęci nieustannego działania. Kreatywny i niespokojny charakter Agathy, wnosi do społeczności Carsely wielkomiejski powiew życia. Dla bohaterki natomiast przeprowadzka z Londynu wydaje się być odkryciem nowych możliwości i zainteresowań. Nie zawsze bezpiecznych i spokojnych.

Wydawnictwo Edipresse Polska S.A. przygotowuje wydanie 11 tomów, które będą się ukazywały w kioskach i salonach prasowych, co dwa tygodnie w poniedziałki. Cykl o przygodach Agathy Raisin, to przyjemna lektura zarówno w słoneczne, upalne dni, jak i w te deszczowe i chłodne.

Prześlij komentarz