Książka Roku 2010

piątek, 31 grudnia 2010

Anne B. Ragde Ziemia kłamstwza przedstawienie spójnej konstrukcji symboliki i emocji, wyrażonej w portretach psychologicznych bohaterów, ze szczególnym opisem detali oraz umiejętnością niepowtarzalnego zaklinania czasu w zimne i piękne płatki białego puchu, okrywającego głód i pragnienie prawdy.

Powieść Ziemia kłamstw, której oryginalny tytuł brzmi Berlińskie topole, została uznana przez czasopismo VG za najlepszą norweską powieść dziesięciolecia 1999 – 2009. W 2004 roku została uhonorowana nagrodami: Riksmålsforbundets, Norwegian Language Prize oraz The Booksellers’ Prize. Anne Ragde jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Ministra Kultury, przyznaną za biografię norweskiej noblistki Sigrid Undset. Autorka gościła w Polsce w maju tego roku, promując polskie wydanie Ziemi kłamstw. Powieść jest pierwszą częścią trylogii opisującej losy rodziny Neshov. Na jej podstawie – oraz na podstawie pozostałych części – powstał serial telewizyjny, składający się z ośmiu odcinków, który gromadził w Norwegii przed telewizorami ponad milion osób.

„Powieść o dramatycznych nieporozumieniach, które mają miejsce w gospodarstwie rodziny Neshov. Warstwa po warstwie odkrywane są przed czytelnikiem kolejne tajemnice i mroczne siły, które wpływają na życie trzech pokoleń. Anne Ragde ma wybitną zdolność widzenia ludzi i ich prawdziwej natury”.
VG

Źródło informacji: http://www.amb-norwegia.pl

PS
Z okazji zbliżającego się Nowego 2011 Roku, życzę Wam wszystkim dużo radości, szczęścia, cierpliwości i wytrwałości w realizowaniu planów, oraz – tak bardzo potrzebnego w każdym nadchodzącym dniu – wzajemnego szacunku.
Niech ten kolejny rok przyniesie ze sobą wiele wymarzonych lektur i mnóstwo czasu, potrzebnego do ich przeczytania:-))

1 komentarz

  1. o, tę książkę koniecznie muszę przeczytać! :)

    OdpowiedzUsuń