Paszporty Polityki 2010 - Nominacje

środa, 29 grudnia 2010

20 grudnia zostały ogłoszone nominacje do Paszportów Polityki w kategorii Literatura.
Oto one:

Justyna Bargielska, za swój debiut prozatorski Obsoletki.

Ta skromna książeczka kompletnie zbiła mnie z pantałyku. W krótkich opowiadaniach, przywodzących nieco na myśl twórczość Rolanda Topora czy Henriego Michaux, Bargielska porusza się swobodnie między traumą i sarkazmem, tragedią i autoironią, czułością i makabrą, koszmarnym snem i twardą rzeczywistością. Wybitna językowa wrażliwość oraz potencjał myślenia o kobiecości i macierzyństwie nie tyle wbrew stereotypom, co właściwie poza jakimikolwiek schematami.
Piotr Kofta

Ignacy Karpowicz, za powieść Balladyny i romanse.

„Balladyny i romanse” spełniają moje wyobrażenia o powieści XXI w.: łączącej awangardową formę z wielokierunkową refleksją na temat kondycji współczesnego człowieka. Do tego dochodzi kapitalnie oddany język, wyrafinowana kompozycja, tragikomiczna tonacja, lecz to wszystko nie stawia oporu przy lekturze. Przeciwnie: czyta się jednym tchem. I miesiącami o tej książce myśli. Mistrzostwo!
Marta Mizuro

Tomasz Piątek, za powieść Wąż w kaplicy.

Tomasz Piątek, przyznaję, zaskoczył mnie – i to bardzo. Nie podejrzewałem, że pisarz z mojego rocznika jest w stanie wygenerować ciekawą i pogłębioną opowieść na temat polskości. Piątek to zrobił! Stworzył postać człowieka znikąd, który za wszelką cenę (dość wysoką) próbuje zgłębić fenomen polskiej mentalności. „Wąż w kaplicy” to z jednej strony świetnie napisana, wciągająca powieść, z drugiej – historia, która naprawdę daje do myślenia. Czegóż chcieć więcej!?
Robert Ostaszewski

Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 18 stycznia 2011 roku.

Źródło informacji: http://www.polityka.pl/paszportypolityki

Prześlij komentarz