Tajemnica Gabrielli Lévi-Franche Valko

niedziela, 19 grudnia 2010

Co łączy Klasztor Świętej Róży z Viterbo z jaskinią w Rodopach? Dlaczego młoda mniszka Ewangelina wie tak niewiele o swoich rodzicach, i o tym, czym się zajmowali? Jakie wspólne sprawy połączyły ksienię zakonu Świętej Róży matkę Innocentę z milionerką Abigail Rockefeller?

Akcja powieści rozpoczyna się krótkim preludium, mającym miejsce w Bułgarii w zimie roku 1943, aby przenieść ciąg wydarzeń na dzień 23 grudnia 1999 roku. Wydarzenia z okresu wojny zapoczątkowały to, co będzie tematem tej zaskakującej i hipnotycznej książki.
Jej bohaterami są ludzie i nefilimy. Giganci zrodzeni z kobiet i upadłych aniołów, który posiedli długowieczność i bogactwo, a utracili mądrość i pokorę. Do grupy angelologów należą rodzice Ewangeliny, a wcześniej jej babcia – wyjątkowa, o magnetycznej i jednocześnie powściągliwej sile postać, jedna z najbardziej enigmatycznych i ciekawych w powieści – Gabriella Lévi-Franche Valko. Wraz z Seraphiną i Raphaelem Valko oraz Celestine Clochette podejmują działania mające na celu uniemożliwienie nefilimom odzyskanie tajemniczej liry, dzięki której upadli mogą stać się na powrót nieśmiertelnymi i niezwyciężonymi istotami.
Powieść prowadzi czytelnika przez wyjątkowo ciekawe i barwne miejsca Paryża i Nowego Jorku. Treść książki jest nasycona licznymi odwołaniami do historii, mitologii i teologii, z lekką swobodą wplatając w interesujące wydarzenia zaskakującą niekiedy osobowość bohaterów.

Pośród innych pozycji na rynku księgarskim o podobnej tematyce – a w ostatnim czasie książek takich ukazało się wyjatkowo wiele – powieść Danielle Trussoni wyróżnia się indywidualnym i oryginalnym podejściem do zagadnienia angelologii, ciekawym wątkiem romantycznym, charakterystycznymi opisami sugestywnych postaci i detalem, w którym zawarta jest cała esencja charakterów Gabrielli i Percivala, Ewangeliny i Verlaine’a oraz Celestine. Bohaterowie Danielle Trussoni zachowują trójwymiarowość nie tylko w charakterach, ale także w działaniu i w sposobie myślenia.

Powieść Angelologia jest debiutem literackim Danielle Trussoni, amerykańskiej pisarki publikującej swoje teksty m.in. na łamach „The New York Times Magazine” i „Telegraph Magazine”.

Angelologia ma wszystko, czego pragnie czytelnik: inteligentną, trzymającą w napięciu fabułę, bogate, pełnokrwiste postaci, misterną intrygę i niesamowitą atmosferę.
KATE MOSSE, autorka Labiryntu

Verlaine stanął tak blisko gobelinu, że był w stanie rozróżnić poszczególne nici. Tkanina miała ziemisty zapach, na przestrzeni wieków przesiąkła kurzem. Sabine, która cichutko stała obok, na wypadek gdyby była potrzebna, podeszła bliżej.
– Pozwólcie – powiedziała. – Jesteście tu z powodu gobelinów, to moja specjalizacja. – Nie czekając na reakcję gości, Sabine podeszła do pierwszego dzieła. – Gobeliny z serii „Polowanie na jednorożca” stanowią arcydzieła sztuki średniowiecznej, w sumie jest to siedem arrasów utkanych z wełny i jedwabiu. Przedstawiają polujących dworzan, ogary, rycerzy, panny i zamki w otoczeniu fontann i lasów. Mimo lat badań ich dokładne pochodzenie pozostaje tajemnicą, choć historycy sztuki są zgodni, że styl wskazuje na Brukselę około roku tysiąc pięćsetnego. Pierwsza pisemna dokumentacja na ich temat pojawiła się w siedemnastym wieku, kiedy skatalogowano je jako część majątku pewnego arystokratycznego rodu z Francji. Odkryto je i poddano renowacji w połowie dziewiętnastego wieku. W latach dwudziestych John D. Rockefeller junior kupił kolekcję za ponad milion dolarów – moim zdaniem cena była raczej niewygórowana. Wielu historyków uważa te gobeliny za najwspanialszy przykład sztuki średniowiecznej na świecie.


Danielle Trussoni Angelologia

Prześlij komentarz