"Ta, którą nigdy nie byłam"

niedziela, 9 stycznia 2011

Mary jest kobietą sukcesu, ministrem szwedzkiego rządu do spraw pomocy rozwojowej oraz żoną, która pragnie zabrać do domu i otoczyć opieką swojego leżącego w szpitalu męża.
Marie też jest kobietą sukcesu, ministrem szwedzkiego rządu do spraw pomocy rozwojowej oraz żoną, która pragnie odłączyć od respiratora leżącego w szpitalu męża.

To ta sama osoba.
Do pewnego momentu w życiu kobiety, kiedy Mary zabierała głos, Marie milczała, i na odwrót. Dwie istniejące w jednej kobiecie natury, do pewnego dnia nie spotykały się, nie wchodziły sobie w drogę, nie było sporów między mini, ani też konfliktów. Nie porozumiewały się ze sobą, nie „pokazywały” się razem, chociaż przeczuwały własne istnienie. Kiedy mąż MaryMarie zostaje znaleziony leżący na ulicy z roztrzaskanym kręgosłupem, i wszystko wskazuje na to, że spędził noc z nieletnią prostytutką, dwoista natura kobiety łączy się w jedność. Już nie ma Mary Sundin – troskliwej i cierpliwej żony. Ale też przestaje istnieć mniej znana do tej chwili Marie – kobieta, która kategorycznie żąda ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoje czyny, a w przypadku popełnienia wykroczenia czy zbrodni, domagającej się wymierzenia zasłużonej, surowej kary.
MaryMarie pragnie zabrać męża do domu, opiekować się nim ze świadomością, że mężczyzna do końca życia będzie przykuty do wózka inwalidzkiego. MaryMarie pragnie odłączyć męża od respiratora, pragnie wymierzyć mu karę, za jego grzechy i popełnione winy względem niej.
Która natura wygra? Jak będzie wyglądało spotkanie Mary i Marie w jednym ciele? Czy możliwy jest dialog pomiędzy zamkniętymi i ograniczonymi przez ciało skrajnościami?

boję się nie być już
tą, którą nigdy nie byłam

Alejandra Pizarnik

Miłość nic nie może,
jeśli nie istnieje

Kristina Lugn

Ta, którą nigdy nie byłam jest powieścią szwedzkiej pisarki i dziennikarki Majgull Axelsson, opowiadającej o rozdwojeniu jaźni i o dokonywanych wyborach, które stają się znamiennymi dla całej egzystencji osoby. Książka została napisana w 2004 roku, a w cztery lata później przełożona na język polski przez Katarzynę Tubylewicz i wydana przez Wydawnictwo W.A.B.
W 2010 roku została wydana najnowsza powieść pisarki Lód i woda, woda i lód.

Majgull Axelsson gościła w Polsce w maju 2008 roku. Podczas 53. Międzynarodowych Targów Książki wzięła udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Agnieszkę Drotkiewicz oraz Annę Dziewit-Meller dotyczącym jej twórczości, a w szczególności powieści Ta, którą nigdy nie byłam. W dyskusji wzięły udział: Grażyna Plebanek i Justyna Sobolewska.
Ja również miałem przyjemność być uczestnikiem owego spotkania z pisarką.

„Ta, którą nigdy nie byłam” to nie tylko pejzaż wewnętrzny kobiety sukcesu i analiza psychologiczna pokolenia „awansu społecznego”. To również scena konfrontacji dwóch światów, które dzieli poziom życia. Książka napisana z ogromną wrażliwością społeczną i niezaprzeczalnym talentem literackim. Dzieło na miarę „Persony” Bergmana.
Agnieszka Drotkiewicz

2 komentarze

  1. ciekawa książka musi być. :) no i okładka przyciąga uwagę, ale nie ocenia się książki po okładce ;)
    p.s. odpowiedź o banerku na moim blogu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję:-)

    Dla czytelników, którzy lubią wielowarstwowe portrety psychologiczne książki Majgull Axelsson to prawdziwa przyjemność literatury! To treści, które pamięta się jeszcze długo po ich zakończeniu :-)

    OdpowiedzUsuń