Życie według Jane Austen

czwartek, 6 stycznia 2011

Pięć kobiet i jeden mężczyzna, zamieszkujący w Dolinie Kalifornijskiej w River City, tworzą wyjątkowy klub „nieustających czytelników dzieł wszystkich Jane Austen”. Spotykają się raz w miesiącu, aby dyskutować nad przeczytanymi książkami. Podczas rozmów tematy, które nieustająco wkradają się (można by rzec – niepostrzeżenie, ale wcale tak nie jest) do literackich dysput, dotykają osobiście każdego uczestnika spotkania, a różne spojrzenia sześciorga miłośników literatury powodują ich nieoczekiwane zmiany miejsc i stanowisk w kwestii wielu spraw – niczym w powieściach Jane.

Wszystko zaczyna się w marcu od Emmy Jocelyn. Kwiecień jest miesiącem Rozważnej i romantycznej, i Allegry. Maj to miesiąc w którym trwają dyskusje nad losami (i charakterem) Fanny Price, bohaterki powieści Mansfield Park. To także czas odwiedzin u Prudie. Kolejny miesiąc należy do Grigga i „mrocznego” Opactwa Northanger.

Byłyśmy ciekawe, jak Grigg mieszka. Większość z nas nie widziała kawalerskiego kąta od lat siedemdziesiątych. Wyobrażałyśmy sobie lustrzane kule i Andy’ego Warhola. Zastałyśmy natomiast lampki na sznurach i klimaty z Beatrix Potter. Grigg wynajął przytulny domek z cegły w drogiej dzielnicy. Dach był blaszany, ganek bujnie obrastała winorośl. Wnętrze kryło sypialnię na górce, na dole stał najmniejszy piecyk na drewno, jaki widziałyśmy.

Lipiec to czas Dumy i uprzedzenia i „pierwszych wrażeń” nie tylko Bernadette, ale wszystkich uczestników… i nie tylko na temat powieści. Także na temat pierwszych spotkań i wszelkich początków.
W sierpniu Perswazje.

Klub miłośników Jane Austen zebrał się jeszcze raz. W listopadzie spotkaliśmy się na lunchu w Crepe Bistro i na laptopie Bernadette kolejno oglądaliśmy zdjęcia z jej korsykańskiej wycieczki. Szkoda, że nie zadała sobie trudu, żeby je przebrać. Ilekroć zobaczyła coś oszałamiającego, robiła dwie lub trzy identyczne fotografie. Były też zdjęcia bezgłowych ludzi i jedno, na którym tylko widniały dwa czerwone placki; Bernadette zapewniała, że to ślepia jaguara, a my nie mogliśmy udowodnić, że nie.

Karen Joy Fowler jest amerykańską pisarką, specjalizującą się w powieściach science fiction i fantasy. Jednakże największą popularność zdobyła powieścią Klub miłośników Jane Austen, którą napisała w 2004 roku. Na jej podstawie w 2007 roku powstał film w reżyserii Robina Swicorda pod tytułem Rozważni i romantyczni - Klub miłośników Jane Austen.

Warto poznać losy sześciorga bohaterów powieści Karen Joy Fowler. To różne spojrzenia na rzeczywistość oraz literaturę i rożne sposoby odbioru, bo wszakże – jak napisała sama Autorka – Każde z nas ma swoją własną Austen.

2 komentarze

  1. Obejrzyj film - dla mnie był duuużo lepszy od książki! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już kilka razy czytałem doskonałe recenzje na temat tego filmu :-) W takim razie muszę uzupełnić swoją domową wideotekę o kolejną pozycję.
    Bardzo dziękuję :-)

    OdpowiedzUsuń