Chuck Palahniuk „Kołysanka”. W poszukiwaniu grymuaru…

sobota, 1 grudnia 2012


Istnieje pewna książka, której przeczytanie może być śmiertelne. Nie dla czytającego, lecz dla słuchacza, i nie cała, ale jej fragment. Mimo to, Wiersze i rymowanki ze wszystkich stron świata stają się źródłem całego zamieszania w powieści Chucka Palahniuka zatytułowanej Kołysanka

Wspomniany zbiór wierszy i historyjek, przeznaczony do czytania dla dzieci, na dwudziestej siódmej stronie zawiera śmiertelnie groźny wiersz-usypiankę, który staje się przyczyną nagłej śmierci niemowląt. Po jego przeczytaniu adresat wiersza zapada w głęboki sen, z którego już nigdy się nie obudzi. Bohaterowie Kołysanki – Carl Streator, dziennikarz pracujący nad cyklem artykułów poświęconych tragicznej śmierci dzieci oraz Helen Boyle, właścicielka agencji nieruchomości, odkrywają działanie dziecięcego wierszyka. Wspólnie postanawiają zniszczyć wszystkie istniejące egzemplarze książki. Nie jest to jednak wcale takie proste jakby się wydawało, ani cel takiego działania nie jest tak szczytny, za jaki w pierwszej chwili może uchodzić. Dodatkowo, jak na prozę Palahniuka przystało, nic w realizacji takiej idei nie wydaje się być jednoznaczne i do końca właściwe. Bohaterowie Kołysanki bardzo szybko zdają sobie sprawę z możliwości, jakie daje im posiadanie książki i nauczenie się wiersza-usypianki na pamięć – co wcale nie okazuje się takie trudne, bo wiersz dosyć szybko wnika bardzo głęboko do ich świadomości. 

Jak zachowuje się człowiek, który może stać się panem nie tylko swojego życia, ale także życia innych ludzi? (Usypianka doskonale sprawdza się również na dorosłych odbiorcach). Słowami doskonałego satyryka, którego czarny humor powieści przeplata się ze zjadliwą ironią i cynizmem bohaterów, czytelnik obserwuje poczynania ludzi, którzy rozpoczynają swoją karkołomną „zabawę w Pana Boga”. W obliczu możliwości panowania nad życiem i śmiercią, a w konsekwencji nad losami świata, rodzące się szaleństwo przedstawione jest w wyjątkowo oszczędny, minimalistyczny wręcz sposób. Czworo bohaterów – oprócz dziennikarza i właścicielki agencji nieruchomości, w podróż mającą na celu zniszczenie egzemplarzy książki, wybierają się również asystentka Helen, Mona, oraz jej chłopak Ostryga – wikłają się w układy względem siebie i względem własnego życia. Emocje towarzyszące walce o palmę boskości, bo tak można określić cel działań podjętych przez Carla i Helen, zaczynają wymykać się spod kontroli. Nienawiść zostaje zmieszana z uczuciem udającym miłość, a troska o dobro drugiego człowieka okazuje się być tylko bezpostaciową ideą, zasłaniającą lęki, małostkowość i zemstę na przeznaczeniu za własne słabości i brak umiejętności godzenia się z rzeczywistością.Kołysanka jest zarówno kryminalną historią o duchach, kolejną powieścią drpanowaniu nad życiem i śmiercią, jak również opowieścią o stracie. W krytyce konsumpcjonizmu, wyrażanej za pośrednictwem swojej prozy, Chuck Palahniuk po raz kolejny przedstawia człowieka w ekstremalnym otoczeniu niecodziennych zdarzeń, zmuszających go do działania i popełniania błędów w tak dużym stopniu, aby dało to efekt jaskrawości i przerysowania, który to z kolei skoncentruje uwagę czytelnika na prawdziwych problemach przykrytych płaszczem owego konsumpcyjnego stylu życia. 

We wszystkich kulturach zagadnienia boskości, nieśmiertelności, życia i śmierci, stanowiły bardzo istotny element kształtowania się tej konkretnej kultury. Chuck Palahniuk wymyślił taką, która przyniosła konkretne narzędzie do działania w postaci wiersza-usypianki, które doskonale sprawdziło się w kulturze innej, odmiennej od tej, która zrodziła owo narzędzie, bez – co ważne z punktu widzenia religioznawstwa – wymogu uwierzenia w jego bezsprzeczne działanie i efektywność. Bohaterowie nie musieli uwierzyć w magiczne możliwości wiersza, mogli od razu
obserwować efekty jego działania i eksperymentować z nim. Albo może zupełnie odwrotnie, i wszystko to, co Chuck Palahniuk opisuje w Kołysance, jest tylko przedstawieniem działań szaleńców, którzy wymyślili sobie zaklęcie jako sposób panowania nad ludzkimi istnieniami, sposób sprawowania kontroli nad życiem i śmiercią? Jednakże w jednym i w drugim przypadku pozostaje samo zagadnienie władzy i panowania, wydające się być centralną osią, wokół której przesuwają się powieściowe wydarzenia, a bohaterowie podejmują działania, umożliwiające im wpływ na losy świata.


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Niebieska Studnia.

Prześlij komentarz