Portret damy

niedziela, 26 września 2010

Znowu wracamy do Henry’ego Jamesa, ale tym razem w zupełnie inny, oryginalny (a jednak oczekiwany) sposób.

Nigella dobrze wiedziała, co czuła wtedy Vanessa. W książce „How to Eat” porównuje robienie majonezu do doświadczenia, jakim była dla niej samej lektura Henry’ego Jamesa, gdy miała kilkanaście lat: - Czytywałam go z niczym niezmąconą przyjemnością.

Na polskim rynku wydawniczym, dzięki poznańskiemu wydawnictwu Vesper, znalazła się pozycja tyleż niekonwencjonalna co ciekawa, autorstwa Gilly Smith – Nigella Lawson. Kulinarna bogini. Jest to biografia autorki książek kulinarnych, prezenterki i dziennikarki telewizyjnej, kobiety wyjątkowej, celebrującej potrawy i smaki ze zmysłową pasją.

Nigella Lawson – córka ministra skarbu rządów Margaret Thatcher, Nigela Lawsona i Vanessy Salmon, dziedziczki fortuny The Lyons Corner House, absolwentka Oxfordu, specjalistka od literatury i języków średniowiecza, matka Cosimy i Brunona i kulinarna bogini. Jest to portret kobiety, której oprócz splendoru, uśmiechu, pieniędzy i dobrego smaku, towarzyszy widmo śmierci rzucającej swój cień na najbliższą rodzinę. Matka Nigelli zmarła na raka wątroby w roku 1985, niespełna dziesięć lat później młodsza siostra – Thomasina na raka piersi, a w roku 2001, ukochany mąż John na nowotwór gardła.
Ciężki okres swojego życia po stracie męża, zajmowała jej praca przy nagrywaniu programu Nigella gryzie. Później pojawi się cykl odcinków Forever summer (Lato w kuchni przez okrągły rok).

Książka Gilly Smith została wydana w 2005 roku. W ostatnich jej rozdziałach, autorka wróży zmierzch kulinarnej kariery Nigelli, opierając się na sądach i zdaniach osób pytanych o przyszłość jej programów telewizyjnych oraz planach wydawniczych. Na szczęście – pewnie zarówno dla czytelników i miłośników kulinarnej poezji Nigelli, jak i dla niej samej – złe wróżby nie sprawdzają się, bo oto w roku 2008 dostajemy do rąk doskonałą pozycję – Nigella ekspresowo. Nie tylko książka, ale również nowy cykl programów (o tym samym tytule), cieszą się wyjątkową popularnością. A po chwili kolejna niespodzianka. Nigella świątecznie. Boże Narodzenie w domu Nigelli Lawson to prawdziwa magia świąt. Zapachów, smaków, kolorów i światła…

Gilly Smith Nigella Lawson. Kulinarna bogini

Prześlij komentarz