Kto otrzyma w tym roku Nobla, a kto Bookera?

sobota, 17 września 2011

6 września została ogłoszona krótka lista kandydatów do nagrody Bookera. Spośród trzynastu książek wybrano sześć, które mają szansę otrzymać tegoroczną nagrodę. Dla wielu czytelników, a także i krytyków, zaskoczeniem był fakt, że do ścisłej czołówki nie została zakwalifikowana nowa powieść Hollinghursta – The Stranger's Child.

Szóstka finalistów to: Julian Barnes The Sense of an Ending, powieść o dojrzewaniu, wspomnieniach, rozstaniu i śmierci. Główny bohater – Tony – próbuje zrozumieć przyczynę samobójstwa swojego szkolnego przyjaciela, który ożenił się z jego byłą dziewczyną.
Kolejnymi nominowanymi są: Carol Birch Jamrach’s Menagerie, Patrick deWitt The Sisters Brothers, Esi Edugyan Half Blood Blues, Stephen Kelman Pigeon English oraz A.D. Miller Snowdrops.
Powieść Millera – Przebiśniegi – to błyskotliwy debiut. Książkę wydało niedawno wydawnictwo „Świat Książki”. Jest to historia miłości, zbrodni i upadku człowieka, którego skorumpowała nowa, amoralna, hedonistyczna Rosja w samym jej sercu, w bezwzględnej Moskwie.
Już 18 października poznamy nazwisko zwycięzcy.

Także w październiku, poznamy laureata najważniejszej literackiej nagrody. Komitet Noblowski dokona wyboru spośród nazwisk autorów, nad twórczością których we wrześniu trwają dyskusje. Również wśród czytelników i krytyków trwają spekulacje o to, komu przypadnie w tym roku to prestiżowe wyróżnienie. Oprócz nazwisk, które pojawiają się w corocznych dyskusjach – Philip Roth (tegoroczny laureat Man Booker International Prize), Amos Oz, Umberto Eco, Margaret Atwood, Adam Zagajewski, czy mało znany w Polsce - Ali Ahmad Sa'id Imbir o pseudonimie – Adonis, arabski poeta i krytyk literacki, który przyjechał w tym roku do Krakowa z okazji 2 Festiwalu Miłosza, pojawiają się nowe nazwiska, o których wspomina się coraz częściej. Przykładem może być kanadyjska pisarka, autorka wielopłaszczyznowych, trzymających w napięciu opowiadań – Alice Munro. Kiedy przed dwoma laty autorka została laureatką Man Booker International Prize, czytelnicy z całego świata zwrócili uwagę na jej twórczość.

Kto otrzyma w tym roku Nobla, a kto Bookera?
Nie wiem, ale już w tej chwili właściwa odpowiedź na to pytanie może być wiele warta:)

Prześlij komentarz