Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu – Salon du livre 2012

piątek, 16 marca 2012

Od dzisiejszego dnia, aż do poniedziałku, w Paryżu trwać będą Międzynarodowe Targi Książki - Salon du livre 2012. Honorowym gościem tegorocznych targów będzie Japonia, a wśród zaproszonych gości Kenzaburô Oé – laureat literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku, który otrzymał to najwyższe literackie wyróżnienie za siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie.

Kolejnym zaproszonym gościem jest Yoko Tawada, pisarka mieszkająca na stałe w Niemczech, która w roku 1993 otrzymała Nagrodę Akutagawy. Jest to nagroda, uważana za najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie w Japonii. Yoko Tawada jest autorką m.in. Fruwającej duszy, która została wydana w Polsce w 2009 roku, nakładem Wydawnictwa Karakter.

Również gościem specjalnym tegorocznych targów, będzie Moskwa. Wśród 18 reprezentantów miasta, organizatorzy zaprosili Borisa Akunina.

Tegoroczne targi skupią około 1000 wystawców, a wśród nich gości z zagranicy – z 38 państw. Polski Instytut Książki już po raz 10 uczestniczy w Międzynarodowych Targach w Paryżu. Polska prezentacja odbywa się na stanowisku Y 65, a gościem specjalnym będzie Cezary Wodziński, którego książka Św. Idiota, ukazała się we Francji nakładem wydawnictwa La Différence. W Polsce, książka miała swoją premierę w roku 2000, przygotowaną przez polskiego wydawcę – słowo/obraz terytoria.

W trakcie trwania targów, organizatorzy przygotowali panele dyskusyjne: Od książki do filmu – poruszający kwestie ekranizacji literatury oraz Literatura na agorze, którego głównym tematem będzie obecność literatury w dyskusjach społecznych. Dodatkowym tematem debat będzie Kultura Mangi, a także szersze zagadnienia kreskówek i literatury przeznaczonej dla młodych odbiorców.

Godziny otwarcia Międzynarodowych Targów Książki:

· 16 –17 marca 2012 (piątek – sobota) – 10:00-21:00

· 18 marca 2012 (niedziela) – 10:00-20:00

· 19 marca 2012 (poniedziałek) – 13:00-19:00

Spotkania z profesorem Cezarym Wodzińskim, odbędzie się w sobotę 17 marca w godzinach od 14.00 do 16.00 – Salon du livre, Porte de Versailles, pavillon 1 - stoisko Y 65 oraz o godz. 17.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu – Bibliothèque polonaise de Paris - 6, quai d'Orléans, 75004 Paris.

Źródła informacji:

http://www.salondulivreparis.com/

http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/L6vx/content/targi-ksiazki-w-paryzu-2012-polskie-stoisko

2 komentarze

  1. Ależ bym chciała posłuchać Kenzaburo Oe na żywo... Spotkaniem z Yoko Tawadą też bym nie pogardziła. Wybierasz się na targi? Interesują Cię jakieś szczególnie imprezy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety. Pomimo wielkich chęci, nie będę mógł być na tych targach. Te panele dyskusyjne zapowiadają się bardzo ciekawie. Brakuje mi trochę obecności Murakamiego. Specyficzne połączenie kultur w jego pisarstwie, byłoby wielce pożądane w dyskusji na temat surrealizmu w literaturze.

    Takie targi to rarytas dla miłośników książek i ich autorów:) Bardzo żałuję, że kiedy w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Książki gościem honorowym była Japonia, nie zostali zaproszeni ani Kenzaburô Oé, ani Yoko Zawada. Szkoda też, że podczas zeszłorocznych obchodów Roku Czesława Miłosza, do Warszawy nie przyjechała Zadie Smith. Wprawdzie odwiedziła Kraków, ale to za mało:(

    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń