Premiera „The Casual Vacancy” J.K. Rowling

piątek, 28 września 2012


Wczoraj w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, miała swoją premierę pierwsza powieść dla dorosłych The Casual Vacancy, autorstwa J.K. Rowling. Książka w sprzedaży przedpremierowej osiągnęła nakład ponad 1 miliona egzemplarzy. Bestsellerowa powieść autorki cyklu o Harrym Potterze, już w dniu premiery wzbudziła wiele kontrowersji wśród krytyków.


Allison Pearson z „Daily Telegrach” – Właśnie przeczytałam fragment napisany przez ulubioną pisarkę dzieci, w którym nastolatka jest gwałcona przez dilera jej matki, mężczyznę, który być może jest ojcem jej trzyletniego przyrodniego brata, choć nie można mieć pewności, skoro jej matka zarabia jako prostytutka.

„New York Times” – Michiko Kakutani – Ta powieść jest wypełniona postaciami podobnymi do ciotki i wuja Harry’ego, Petunii i Vernona Dursleyów: pochłoniętych sobą, ograniczonych, snobistycznych i krytycznie nastawionych do ludzi, których historie nie przyciągają.

Z kolei recenzent „The Guardian”, Theo Thait, określił nową powieść Rowling jako solidną, tradycyjną i konwencjonalną. Autorka w jednym z wywiadów podkreśliła, że jej nowa powieść jest książką zdecydowanie adresowaną do dorosłych czytelników. 

Niewątpliwie The Casual Vacancy stanie się finansowym sukcesem, jednak czy uda jej się przebić rekordowy nakład powieści E L James Pięćdziesiąt twarzy Greya, który w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach przekroczył już 5 milionów egzemplarzy?

Polska premiera Trafnego wyboru, bo na taki tytuł zdecydował się wydawca powieść J.K. Rowling – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, jest przewidziana na 15 listopada br.

Już teraz powieść można zamówić na stronie http://www.znak.com.pl/

2 komentarze

  1. Ciesze się jednak, że JKR pokusiła się na powieść dla dorosłych. Nigdy nie wciągnęła mnie mania pod znakiem HP, a "solidne, tradycyjne i konwencjonalne" powieści angielskie bardzo lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja, szczerze powiedziawszy, bardzo czekam na „Trafny wybór”. I liczę na konwencjonalną, angielską powieść. To, co najbardziej przypadło mi do gustu w Harrym Potterze, to właśnie nieliczne opisy małych miasteczek i angielskiej wsi :)

    OdpowiedzUsuń